Roman Škoda a Růžně Hanusová – vystoupení opereta

Opereta

Roman Škoda a Růžena Hanusová

Opereta je půvabná nestárnoucí dáma, která ani po létech neztrácí svůj šarm. Říká se, že opereta je mladší rozvernější sestrou opery. Opereta je obtížný žánr, kde se spojuje hudba s tancem a mluveným slovem. Umělci, kteří se zabývají operetním uměním, musí být opravdu všestranně talentovaní.

Za duchovního otce operety bývá označován Jacques Offenbach. Opereta se prý narodila 5. července 1855, kdy Offembach v Paříži otevřel Divadlo pařížských taškařic. Historie ovšem taktně mlčí o tom, že o rok dříve založil podobné divadlo Florimond Hervé. Ten však na svůj skladatelský úspěch, kterým byla nesmrtelná Mamzelce Nitouche, čekal podstatně déle než Offembach.

Za domov operety bývá obyčejně pokládaná Francie, ale její kořeny můžeme najít také v italské písňové opeře či německé hře se zpěvy.

A Čechy? Prvním českým hudebníkem, který se zabýval myšlenkou zkomponovat operetu, byl Bedřich Smetana. Jeho Prodaná nevěsta měla premiéru jako opereta, operní podobu získala až později. Jako opereta, kde mluvené slovo propojuje pěvecká čísla, se původně hrály i Dvě vdovy.

Opereta byla a je pro diváky vždy velkou podívanou. Dáma opereta se převážně obléká do krásných kostýmů a pohybuje se na pohádkově vyhlížejících scénách. Náměty operet jsou jednoduché někdy i s naivními zápletkami. Většinou se jedná o zamilované dvojice, které během děje překonávají veškerá protivenství, aby nakonec mohli šťastně stanout před oltářem.

Láska se v operetách skloňuje ve všech pádech a prochází jí od prvních taktů předehry až po závěrečnou oponu. Roztomilé zápletky doprovázené krásnou hudbou, to vše je opereta. Ozdobou každé operety je milostný duet. Lehkonohá múza plná smíchu a vášně kraluje již mnoho let na všech světových divadelních scénách.

Roman Škoda a Růžena Hanusová

Operetu komponovali velikáni jako je Johan Strauss, král valčíku, v roce 1890 prohlášen nejpopulárnější osobností světa. Jeho opereta Netopýr obletěla celý svět a je do dnešních dob jednou z nejhranějších operet. Netopýr se vyznačuje především náročnými pěveckými party a zápletkou, která je stále aktuální i v dnešních dobách. Neméně slavnou operetou je Cikánský baron. Árie Cikánský baron jsem já nechybí na repertoáru tenorů, kteří zpívají tento žánr.

J. Strauss o sobě prohlásil: "Je-li vůbec pravda, že mám talent, pak za něj vděčím svému městu, Vídni, v jehož půdě koření všechna má síla, v jehož vzduchu se vznášejí tóny, které zachycuje moje ucho a zaznamenává moje ruka."

Jacques Offembach na sebe upozornil smyslem pro humor. Světového úspěchu dosahuje operetou Orfeus v podsvětí, který je veselý, elegantní a navíc se v něm objevuje trochu nemravný kankán.

Kouzelníkem světové operety byl nazýván Franc Lehár. Tento skladatel je znalcem orchestru a vkusu obecenstva, ale především mistrem melodie. Největší úspěch mu přinesly Veselá vdova a Země úsměvů. Při jeho kouzelných melodiích se až tají dech, jsou plné vášně a sexu, možná pro to, že Lehár velmi miloval ženy.

Emmerich Kálmán dokázal namíchat hudební ingredience jako do správného maďarského guláše. V pěveckých partech Hraběnky Marici nebo Čardášové princezny najdete maďarský folklór, pálivé koření i temperamentní čardáš.

Další významné operetní osobnosti: Oskar Nedbal (Polská Krev), Rudolf Piskáček (Slovácká princezka), Rudolf Friml (Rore Mary), Karl Millocker (Žebravý student), Carl Zeller (Ptáčník), Richard Heuberger (Ples v opeře), Florimond Herve (Mamzelce Nitouche) a další...

I v dnešních dobách má opereta stále své obdivovatele a věrné diváky. Tento nehynoucí žánr dokáže rozveselit, ale i pohladit srdce i duši. Dokáže zapomenou na starosti dnešního dne, má v sobě neopakovatelné kouzlo a čistotu, kterou ji nikdo nemůže vzít. Operetní skladatelé ji tvořili pro pobavení diváků se srdcem na dlani.

AŤ ŽIJE OPERETA!!!

Česky English Deutsch

Proč si objednat zrovna nás

Naše operetní vystoupení je plné:

Naše operetní vystoupení se hodí na:

Rychlý kontakt

Chcete si u nás objednat operetní vystoupení? Zaujala vás naše opereta? Nebo na nás máte nějakou otázku? Tak neváhejte a napiště nám hned teď!

Operetní vystoupeníOperetaBiografieVýběr koncertůGalerieVideoAudioKontaktMapa stránek

2011 © Roman Škoda a Růžena Hanusová – operetní vystoupení, opereta – stránky vytvořil Jan Veselý